Plac zabaw

 

Główną zasadą tworzenia przez Pracownię Architektury Łachańska - placu zabaw dla dzieci był czytelny podział na cztery strefy. Każda strefa charakteryzująca się swoim kolorem, odpowiednio: żółtym, zielonym, czerwonym i niebieskim przeznaczona jest dla konkretnej grupy wiekowej dzieci.
Strefa pierwsza „ZÓŁTA” – dla najmłodszych „easily ABC” dla przedziału wiekowego: 1-3 ulokowana u podnóża, ogrodzona dookoła, dodatkowo otoczona zielenią, aby ją wyciszyć oraz stworzyć bardziej kameralną i przytulną dla maluchów. W tej strefie znajdują się proste, kolorowe urządzenia usytuowane na podłożu z piasku, przez co zabawa jest bezpieczna dla najmłodszych dzieci, które stawiają swoje pierwsze kroki na placu zabaw.
Strefa druga „ ZIELONA” – „Communal gardens” spokojna strefa zatopiona wśród zieleni dla grupy wiekowej 3-6 oferująca urządzenia wykonane z naturalnych materiałów świetnie wpisujących się w otaczającą tą strefę zieleń oraz podłoże w którym przeplata się naturalna trawa z bezpiecznymi matami przerostowymi usytuowanymi pod urządzeniami do zabaw, chroniącymi przed upadkiem. Zabawki wybrane do tej strefy – z lini Nature play to zestawy, których projektantem jest sama natura : bale z siatkami i linami do wspinaczki, balans na łańcuchach, drewniane domki.
Strefa trzecia „CZERWONA” – „Multi activity” to strefa skierowana dla dzieci powyżej 4 lat. Strefa czerwona jak sama nazwa wskazuje to strefa aktywna oferująca ciekawe urządzenia do zabawy rozwijające wyobraźnię. Urządzenia o dużej wytrzymałości o indywidualnej, intrygującej konstrukcji zadowolą każdego młodego użytkownika żądnego wrażeń. Całość posadowiona na bezpiecznych matach z płytek gumowych w kolorze czerwonym. Płytki gumowe produkowane są z kolorowego granulatu gumowego o wielkości ziaren ok.1-3mm, związanego klejem poliuretanowym, połączenie tych składników daje w rezultacie bezpieczną nawierzchnię o wysokich właściwościach absorbcji uderzenia.
Strefa czwarta „NIEBIESKA” – „ school playground” dla najstarszych, powyżej 6 lat. Strefa umożliwiającą twórczą zabawę oraz rozwijająca sprawność fizyczną dzięki urządzeniom do wspinaczki. Ta strefa skierowana jest głównie dla dzieci starszych, które mają wieksze wymagania i potrzeby. Całość usytuowana na bezpiecznych matach z płytek gumowych w kolorze niebieskim.
W trakcie realizacji Całe założenie na poszczególne strefy wydzielają pasy z kolorowego żwirku, łączą zaś wszystkie strefy wijące się wydzielone dróżki. W górnej części założenia usytuowana jest ścieżka zdrowia z urządzeniami do ćwiczeń. W każdej strefie przewiduje się elementy małej architektury takie jak kosze na śmieci i ławki – malowane w kolorze strefy, w której mają się znaleźć. Cały plac zabaw zakłada się, że będzie monitorowany w celu zwiększenia bezpieczeństwa oraz aby zapobiec wandalizmowi. KOMPLEKS REKREACYJNY W bezpośrednim sąsiedztwie osiedla Zielona Kotlina znajduje się nowo projektowany kompleks rekreacyjny, który zadowoli wszystkich miłośników aktywnego spędzania wolnego czasu. W skład kompleksu wchodzą korty tenisowe, boiska sportowe, ścieżki zdrowia, dróżki rowerowe oraz trasy coraz bardziej popularnego nordic-walking. Każdy tutaj znajdzie coś dla siebie.